Indiana University

Winners of the Annual Competition in the Performance of Music from Spain and Latin America (1998-2010)

2010 / 2009 / 2008 / 2007 / 2006 / 20052004 / 2003 / 2002 / 2001 / 2000 / 19991998

 2010

1) Special Focus Category: Violin

First Prize: not awarded

Second Prize: Matvey Lapin (violin)

2) Open Interpretation Category:  

First Prize: Mathew Cataldi

Second Prize (tie): Johnatan Godfrey (guitar) and Erol Ozsever (guitar) 

back to top

 2009

1) Special Focus Category: Piano Trio

Grand Prize: Trio Micheletti with Véronique Mathieu (violin) and André Micheletti (cello) and Jasmin Arakawa

2) Open Interpretation Category:  

First Prize (tie): I-Jeng Yeh (flute) and Evan Mitchell (piano)

3) Jacques Klein Prize: Evan Mitchell (piano)

4) Honorable mention (for research and creativity in programming): Woodwind Quintet with JungHwa Yoo (flute), Sasha Bachwich (oboe), Mary Poole (clarinet), Banri Hoshi (bassoon), Zach Glavan (horn)

back to top

 2008 

1) Special Category: Solo Guitar

First Prize: Namanja Ostojíc (guitar)

Second Prize: Maja Radovanlija (guitar)

2) Open Interpretation Category:  

First Prize: Yeon Ji Yun (cello)

Second Prize: Ricardo de la Torre (piano)

back to top

 2007

1) Special Instrumental Focus: Piano

First Prize: Fernando Cruz (piano)

Second Prize: Jasmin Arakawa (piano)

2) Open Interpretation Category:  

First Prize: Slobodan Milivojevic (guitar)

Second Prize: Ah-Rim Kim (harp)

3) Jacques Klein Prize: Fernando Cruz (piano)

back to top

 2006

1) Special Instrumental Focus: Early Music Ensembles

Grand prize and Best Historical Performance and Repertoire Research Prize (tie): Ensemble Lipzodes and L'aura

2) Open Interpretation Category:  

First Prize: Qiao Zhang (flute)

Second Prize (tie): Yuriria Rodríguez-Laureani, (soprano) Malena Tango Quintet

back to top

 2005


1) Special Instrumental Focus: Latin Popular Music Ensembles 

Grand prize: Bugni-Rasmussen-Wittman Jazz trio (Gustavo Bugni, piano; Erik Rasmussen, drums; Jesse Wittman, bass)

2) Open Interpretation Category:


First Prize: Jordi Torrent (piano)

Second prize: Sergio Massardo (piano)

3) Best Original Arrangement Prize: José Luis Aguirre (clarinet); Michael Jones (bassoon); Hugo Vieira (percussion); Eduardo Wolf (guitars, accordion) for Elementales' Camino de pan bendito. 

back to top

 2004

1) Special Instrumental Focus: Chamber Music

Grand Prize: Indiana Clarinet Quartet (Jorge Montilla, Bb and Eb clarinets; Jennifer Everhart, Bb clarient; Slavador Oriola, Bb clarinet; Daniel Healton, bass clarinet)

2) Open Interpretation Category:

First Prize: Melanie Mooney (flute)

Second Prize: Andrés Saborío Rodríguez (guitar)

3) Juan Orrego-Salas prize: Melanie Mooney (flute)

back to top

 2003


1) Special Instrumental Focus: Woodwinds

Grand Prize: Emiliy McFarlin (flute) 

2) Open Interpretation Category:

 

First Prize: Angelique Zuluaga (soprano)

Second Prize: Maria Rebekka Stoehr (mezzo-soprano) 

3) Honorary Mention: Nythia Rivera(soprano)


back to top

 2002

1) Special Instrumental Focus: Voice

Grand Prize (tie): Ailyn Pérez (soprano) and 
Emilio Jiménez Pons (tenor)

2) Open Interpretation Category:

First Prize: María Luisa Rayán (harp)



Second Prize: Jorge Montilla (clarinet)

3) Honorary mention for outstanding programming: Omar Hernández Hidalgo (viola)

back to top

 2001

1) Special Instrumental Focus: Violoncello solo

First Prize (tie): Nabí Cabestany (cello) and Helena Poggio (cello)

Open Interpretation Category:

First Prize (tie): Espen Jensen (guitar) and Ramsué López-Torres (guitar)

back to top

 2000

1) Special Instrumental Focus: String Quartet

Grand Prize: Quarteto América (Mario Peraza, Carlos Rubio, Adriana Linares, Carlos Izcaray)

2) Open Interpretation Category:

First Prize: María Luisa Rayan (harp)

Second Prize (tie): Marko Petricic (bayan-accordion) and Carlos Saavedra (guitar)

back to top

 1999

1) Special Instrumental Focus: Piano

First Prize: not awarded

Second Prize: Nariaki Sugiura (piano)

2) Open Interpretation Category:

First Prize: Atanas Tzvetkov (guitar)

Second Prize: Colin Lippy (saxophone)

3) Special Prize: Angela Jardim (soprano) and Dafna Barenboim (piano)

back to top

 1998


1) Special Instrumental Focus: Guitar

First Prize: Petar Jankovic (guitar)

Second Prize: Denis Azabagic (guitar)

2) Open Interpretation Category:

First Prize (tie): The Concord Ensemble (Daniel Carberg, Daniel Cole, Pablo Corá, Paul Flight, N. Lincoln Hanks, and Sumner Thompson) and Ann Yeung (harp)